Celebrities Feedback Rating Russian
Search

Most popular
Ovchinnikov NikolaiOvchinnikov Nikolai
Kaas, Patricia (Patricia Kaas)Kaas, Patricia (Patricia Kaas)
more persons......
News
Movies
Russia Is Great
Free mp3 download
Count of persons: 23163





All persons
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Kolesnikov Mikhail Petrovich

( Up to 18 October 1996 held the post of Chief of General Staff of the RF Armed Forces - First Deputy Minister of Defense.)

Comments for Kolesnikov Mikhail Petrovich
Biography Kolesnikov Mikhail Petrovich
Birth 30 October 1939, Mr.. In 1959, Mr.. graduated from the Omsk tank-Technical College. In 1975. graduated from the Military Academy of Armored Forces (with distinction). In 1983. - Military Academy of the General Staff of the Armed Forces of the USSR (with a gold medal)
In 1959, Mr.. graduated from the Omsk tank-Technical College. After graduating from college was sent to serve in the Far East Military District (AT) platoon commander to repair armored infantry regiment.
In 1960-1961. - Senior Technician Training Tank Tank Regiment, training Infantry Division Far IN.
Since 1961. - Head of the shop for repair of combat vehicles Training Tank Regiment, training Infantry Division Far IN.
C 1963. - Senior Technician Training Tank Tank Regiment, training Infantry Division Far IN.
C 1966. - Deputy commander of the training company, Training Tank Regiment Infantry Division in the same district.
C 1967. - A training company commander of a tank regiment Infantry Division in the same district.
C 1968. - Deputy commander of Battalion Training Tank Regiment Infantry Division in the same district.
From 1970-1972. - Battalion Commander Training Tank Regiment Infantry Division in the same district.
In 1975. graduated from the Academy of Armored Forces. After the academy was sent to the Group of Soviet Forces in Germany for the post of commander of a tank regiment.
C 1977. - Chief of staff - deputy division commander of the Group of Soviet Forces in Germany.
C 1979. - Commander of the Armored Division.
In 1983-1987,. - Corps Commander and then Commander of the Army of the Transcaucasian Military District.
Since 1987, Mr.. - Chief of staff - first deputy commander of the Siberian Military District.
Since 1988. - Chief of Staff - First Deputy Chief of the troops southward.
In 1990. was appointed Chief of Staff - First Deputy Commander of Ground Forces.
In 1991. - Head of the Main organizational-mobilization directorate - deputy chief of General Staff of the Armed Forces of the USSR (CS).
Since 1992, Mr.. - First Deputy Chief of General Staff of the RSFSR.
December 23, 1992, Mr.. - October 18, 1996. - Chief of General Staff - First Deputy Defense Minister.
In March 1996, Mr.. appointed chairman of the Joint Chiefs Sun States - CIS.
June 18, 1996 - July 24, 1996. was the Acting Defense Minister.
October 18, 1996, Mr.. Decree of the President Mikhail Kolesnikov was relieved of his post of Chief of General Staff.

Dossier on Kolesnikov MP


User comments
Write comment
Write comment
Links by theme:
Andrei Kolesnikov
Lazarev, Mikhail Petrovich
Egorov, Mikhail Konstantinovich

Kolesnikov Mikhail Petrovich, photo, biography
Kolesnikov Mikhail Petrovich, photo, biography Kolesnikov Mikhail Petrovich  Up to 18 October 1996 held the post of Chief of General Staff of the RF Armed Forces - First Deputy Minister of Defense., photo, biography
RIN.ru - Russian Information Network
   
   
   
Copyright © RIN 2002 - * Feedback