Celebrities Feedback Rating Russian
Search

Most popular
NOX John (Knox John)NOX John (Knox John)
Klimova Ekaterina AlexandrovnaKlimova Ekaterina Alexandrovna
ZAITSEV VasilyZAITSEV Vasily
more persons......
News
Movies
Russia Is Great
Free mp3 download
Count of persons: 23163





All persons
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

ARTUZOV Arthur Hristianovich

( One of the leaders of the State Security and Intelligence Corps Commissar)

Comments for ARTUZOV Arthur Hristianovich
Biography ARTUZOV Arthur Hristianovich
Artuzov Arthur Hristianovich (real name - Frauchi), (Feb.. 1891, d Ustinov Kashin County Tver province - 21.08.1937), one of the leaders of the State Security and Intelligence Corps Commissar (21.11.1935). Son cheesemaker, a native (Italian origin) from Switzerland. Educated in the Petrograd Polytechnic Institute (1917). Even since before the Revolution was familiar with ms. Cedar and NI. Podvoisky who were married at his mother's sister. On Feb.. 1917 Design Engineer (Nizhny Tagil, Petrograd). In December. 1917 joined RSDLP (b). Since December. 1917 Secretary of the Department of Logistics Management for the demobilization of the army and navy. In March 1918 Secretary of the Audit Commission of People's Commissariat of Military Affairs (Vologda). In August. - Sept.. 1918 was led by guerrilla sabotage detachment subversives in force at the rear of the white troops in Northern Russia. In 1918 worked on supplies in the North-East section of the Eastern Front, from December. 1918 Commissioner and the beginning. Counterintelligence Division. In January. 1919 transferred to the bodies of the Cheka and in May 1919 appointed special plenipotentiary of the Special Section. In 1919 - 22 beg. active branch and deputy. nach.Osobogootdela Cheka. From 13/07/1922 to 22/11/1927 beginning. Counterintelligence department of the OGPU USSR. Served as a series of secret operations abroad. Master of political provocation, one of the leaders of "Operation Trust and others when using the GPU set up anti-Soviet organizations was a" game "with the immigrant community. In t.ch. And thanks to the action. in the RSFSR lured and arrested BV. Savinkov and several other activists of the Russian emigration. From 13/7/1927 2 nd assistant. early. Secret-operative management of the OGPU. On 01/01/1931 Deputy. beg. from the beginning 31/7/1931. Foreign Department of the OGPU. It is almost the founder of the Soviet intelligence. Opposed i.i. Berries. When creating 10/7/1934 NKVD remained at the head of foreign intelligence, but in 21.5.1935 replaced AA. Slutsky and transferred to the General Intelligence Department to the post of Deputy. early. 11.01.1937 lost and this post. a 13.05.1937 appointed fellow 8-th (registration-registration) department GUGB on the Rights of the early. Department. On the same day arrested. 21/8/1937 sentenced to death. In 1956, rehabilitated.


User comments
Write comment
Write comment
Links by theme:
Auwers Arthur Julius
Wittgenstein Peter Hristianovich
Kozhukhar Arthur
Kozhukhar Arthur

ARTUZOV Arthur Hristianovich, photo, biography
ARTUZOV Arthur Hristianovich, photo, biography ARTUZOV Arthur Hristianovich  One of the leaders of the State Security and Intelligence Corps Commissar, photo, biography
RIN.ru - Russian Information Network
   
   
   
Copyright © RIN 2002 - * Feedback