Celebrities Feedback Rating Russian
Search

Most popular
Rudnov Oleg Konstantinovich
ISKHAKOV Camille ShamilyevichISKHAKOV Camille Shamilyevich
Of silver Vitaly Stepanovich
Basov Vladimir PavlovichBasov Vladimir Pavlovich
Nikonov Alexander
more persons......
News
Movies
Russia Is Great
Free mp3 download
Count of persons: 23163





All persons
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

HAI Mark Isaevich

( One of the leaders of the state security, the Commissioner of Public Security of rank 2)

Comments for HAI Mark Isaevich
Biography HAI Mark Isaevich
Mark Isaevich Guy (real name - Shtoklyand) (30.12.1898, Vinnitsa - 20.06.1937, Moscow), one of the leaders of the state security, the Commissioner of Public Security of rank 2 (26/11/1935). Son hatter. He studied at the Faculty of Kiev University (not finished). Education has received advanced training at the higher command of the Military Academy of the Red Army (1925). In October. 1917 joined the Red Guard. On Feb.. 1918 - on the underground work in Kiev. In October. 1918 joined the Red Army, in March 1919 - in the RCP (B.). He served as commandant, then political director, beginning. Division's political. In May 1920 transferred to the bodies of the Cheka, the political department of the troops and the Cheka on Ukraine. On 10.05.1922 in the political department of the GPU troops in Moscow. With 01.03.1924.pom. on the political part of the chief inspector of troops OGPU. Since the beginning 22/08/1925. Political Department, in January .- Feb.. 1927 commander of a separate division of special-purpose GPU SSSR.S May 1927, holding key positions in the economic management of the OGPU, rising to 30.08.1931 up to vice, beginning. Management. 05.12.1933 transferred to the same post in the special section of the OGPU, supervising and operational work in the Red Army. 01/06/1933 headed the Special Department. After the Soviet NKVD 10.07.1934 retained his position. Supervised by the army purges military personnel who served in the "old army", the opposition, etc.. 28/11/1936 removed NI. Yezhov from Moscow and was appointed early. Office of the NKVD of the East Siberian Region. At this point, Guy, like most of the closest associates i.i. Berries, was doomed. 01/04/1937 Arrested. 20/06/1937 sentenced to death. Shot.


User comments
Write comment
Write comment
Links by theme:
Maiofis Arkady Isaevich
MIRZOYAN Left Isaevich
HAI Matyi (Matius, Gaius)

HAI Mark Isaevich, photo, biography
HAI Mark Isaevich, photo, biography HAI Mark Isaevich  One of the leaders of the state security, the Commissioner of Public Security of rank 2, photo, biography
RIN.ru - Russian Information Network
   
   
   
Copyright © RIN 2002 - * Feedback