Celebrities Feedback Rating Russian
Search

Most popular
Haich AnnieHaich Annie
BURKL Yul (Yul Burkle)BURKL Yul (Yul Burkle)
Inna PetrovaInna Petrova
Boris Messerer AsafovichBoris Messerer Asafovich
Viktor Ivanovich KorshunovViktor Ivanovich Korshunov
more persons......
News
Movies
Russia Is Great
Free mp3 download
Count of persons: 23163





All persons
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Hecker Anatoly I.

( The commander of the Red Army)

Comments for Hecker Anatoly I.
Biography Hecker Anatoly I.
Haecker Anatoly Ilyich (1888-1938), commander of the Red Army. A member of the communist. Party since 1917. From a military family physician. He graduated from military college (1909) and a crash course at the Academy of General Staff (1917). Member of the First World War, the staff captain. In January 1918, was elected commander of the 8 th A on the Romanian front. In March 1918 the commander of the Donetsk And, in May - July, Commissioner Belomorsk IN, since August - the commanders of Vologda base region, then the troops Kotlassky district and North. Dvina, from December. Early 1918. Astrahan.UR. 13th SD, in April 1919 - Feb.. 1920 teams. 13th A. In March - August 1920 VOKhR Forces Chief of Staff, in September 1920 - May 1921 the commander of the 11 th A battle for the liberation of the Caucasus was awarded the Order of the Red Banner (1921), and in 1929 - with orders Kp. Banner Az. and Arm. SSR.V continue to command positions, the corps commander.


-------------------------------------------------- ------------------------------

Haecker Anatoly I. (25.08.1888, Tbilisi - 01.07.1937), military leader, Corps Commander (1935). The son of a military doctor. Educated at military school in Vladimir (Petersburg, 1909) and in courses at the Military Academy (1917). Participant 1-st world war, the staff captain. In Sept.. 1917 joined RSDLP (b). In July 1917 elected early. Staff of the 33rd Army Corps. Since January 1918 the commander of 8 th Army. The spring of 1918 led the creation of the Red Army in the Donbass, in March the commander of the army Donetsk. In May-June 1918 District Commissioner White Sea, in August 1918 the commander of Vologda base region, then the troops Kotlassky District and the Northern Dvina. From December 1918 to February 1919 Commander of the Astrakhan fortified area in April 1919 - 13th Army. In March - early August 1920. Staff of the internal troops of the Republic, in t.ch. in his subordinates and the protection of the concentration camps. In September 1920 - May 1921 Commander of the 11 th Army. Member of the fighting in the Caucasus. In February - June 1922 Chief of the Military Academy of Red Army. In the 1922-1925 military attache in China, 1924-1929 board member of the Chinese Eastern Railway. Since 1929 the military attache in Turkey. In 1933 transferred to the General Directorate of the Red Army. In 1934-37 beginning. Department of External Relations of the Red Army Intelligence Service. At the inquest testimony against him given Tukhachevsky, VM. Primakov B.M. Feldman.


User comments
Write comment
Write comment
Links by theme:
Hecker Naum L.
Anatoly BELYAEV Konstanstinovich
Dantes Georg Karl

Hecker Anatoly I., photo, biography
Hecker Anatoly I., photo, biography Hecker Anatoly I.  The commander of the Red Army, photo, biography
RIN.ru - Russian Information Network
   
   
   
Copyright © RIN 2002 - * Feedback